Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz zablokować cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Poleć ambient znajomemu
Kategoria
Czas dodania
Sortowanie
Newsletter

5 najlepszych ambientów każdego tygodnia - zapisz się!
Dodano: 18.08.2017
Kategoria: museum ambient media
2
0
479W autobusach w Seulu jeździ pięć figur kobiet.

Jest ich pięć. Ubrane są w hanboki, czyli w tradycyjny koreański stój narodowy. Dłonie mają ułożone na kolanach i ślepo patrzą przed siebie. O kim mowa i o co chodzi w tym ambient media?
Ten ambient media powstał po to, aby nie zapomniano o bolesnej i przez dziesięciolecia ignorowanej zbrodni dokonanej na Azjatkach. Rzecz działa się w czasie II wojny światowej, kiedy tysiące dziewcząt i kobiet z Korei, ale także m. in. z Chin, Filipin czy też z Wietnamu były zmuszane przez japońskich okupantów do prostytucji. Historia nazwała je eufemistycznie "comfort women", co można tłumaczyć jako ?pocieszycielki? bądź też ?wojskowe kobiety do towarzystwa?. Szacuje się, że los "pocieszycielek" mogło podzielić nawet 200 tys. kobiet. Najmłodsza z nich miały zaledwie 12 lat.
Obrońcy pamięci "comfort women" są aktywni i ten ambient media są jednym z przejawów ich działalności. W autobusach komunikacji miejskiej ulokowano pięć posągów do złudzenia przypominające prawdziwe kobiety. Bose, ubrane w tradycyjny, koreański strój, skłądajcy się ze spódnicy i kurtki w stylu bolero."Głuche kobiety" mają upamiętnić zignorowaną zbrodnię.
Od kilkunastu lat odbywają się liczbę demonstracje upamiętniające "comfort women". Początkowo uczestniczyły w nich same bohaterki akcji, ale dziś żyje ich już garstka. W 2001 roku pod japońską ambasadą stanął pomnik - podobny do tych, które dzisiaj można spotkać w autobusach. Kilka lat później kolejny.
Do 2015 roku Japonia do zbrodni się oficjalnie się nie przyznawała. Dopiero dwa lata temu doszło do porozumienia w tej sprawie między krajami. Japonia przeprosiła i zobowiązała się wypłacić odszkodowania na rzecz "comfort women". Teraz aktywiści walczą o stworzenie muzeum poświęconego kobietom, które wykorzystano seksualnie podczas wojny.


Marka: comfort women
Źródło: The Guardian, CNN     Kraj: Korea Południowa    
Autor:
2
0
479

Średnia ocena:5
Suma ocen: 2


LOSOWY AMBIENT MEDIA NASTĘPNY AMBIENT MEDIADodaj komentarz:
Pola oznaczone * są wymagane


Zamieszczone powyżej wpisy są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Administrator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zobacz regulamin komentowania i dodawania opinii.

Dodane komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy tego ambientu. Dodaj go jako pierwszy.Podobne ambient media


Wszystkie podobne »Popularne tagiZobacz najczęściej oglądane w tej kategorii
Dodaj ambient
Twórz z nami serwis Ambientising.pl Podziel się z czytelnikami ciekawym przykładem reklamy ambientowej.
DODAJ AMBIENT
Newsletter
Zapisując się otrzymasz co tydzień 5 najlepiej ocenianych ambientów minionego tygodnia. Bądź na bieżąco z reklamą ambientową.